Як уже зазначалося в попередній статті, основною причиною малої ефективності аспіраційних установок, що використовуються в зерновій промисловості, є їх невідповідність сучасним умовам роботи і, зокрема, високої продуктивності сучасних зернових ліній.
Спроби створення нових систем проектними організаціями без відповідної наукової бази та математичної моделі часто призводять до плачевних результатів. У результаті рівень запиленості у робочих цехах і приміщеннях перевищує норму в кілька разів, що може спричинити високу вибухонебезпечність. Також відзначаємо проблеми із забрудненням навколишнього середовища, норми за яким перевищено у 4-5 разів.
Сучасні реалії
Сьогодні суттєво зросли та посилилися вимоги санітарно-екологічних та екологічних служб контролю. Це зумовило необхідність створення нових систем аспірації, відповідних нових умов роботи.
Останні різнопланові наукові дослідження процесів утворення та виділення пилу при переробці, транспортуванні та відвантаженні зернових культур, а також спостереження за робочими процесами на найбільших вітчизняних елеваторах, включаючи морські термінали, дозволили обґрунтувати основні засади проектування та створення систем аспірації максимальної енергоефективності.
До них відносять:
- Проектування та створення методик та ефективних засобів, здатних пригнічувати пилоутворювальну здатність застосовуваних у зерновій промисловості джерел виділення пилу;
- Проектування та використання сучасних систем для герметизації робочих зон обладнання;
- Дослідження аеродинамічних властивостей систем аспірації підвищеної потужності для створення «розумних» пилевідвідних установок, що належать до четвертого покоління.
Без вирішення цих питань у комплексі створити систему аспірації, яка б відповідала сучасним реаліям практично неможливо, що вже підтвердив вітчизняний досвід та загальносвітова практика.